Skapa ert nya drömkontor på Masthuggskajen

Om lokalen:
Välkommen till ett generöst kontor om ca 1 470 kvm på Första Långgatan 17 vid Masthuggskajen i Göteborg. Här erbjuds ett helt våningsplan med plats för cirka 105 arbetsplatser, vilket skapar goda förutsättningar att samla hela verksamheten under ett och samma tak.

Lokalen är belägen på våning 3 och erbjuder stora möjligheter att skapa ett kontor anpassat efter just er verksamhet. Planlösningen kan utformas för att kombinera arbetsplatser, mötesrum, sociala ytor och andra funktioner utifrån era behov. Lokalen kommer att renoveras inför nästa hyresgäst och ni får möjlighet att vara delaktiga i utformningen, från planlösning till materialval och uttryck.

Här får ni chansen att tillsammans med fastighetsägaren skapa en modern, funktionell och inspirerande arbetsmiljö som kan utvecklas i takt med verksamheten.

Om området:
Masthuggskajen är en av Göteborgs mest spännande stadsdelar, där stadens puls möter närheten till vattnet. Området sträcker sig från Järntorget till Stigbergsliden och genomgår en omfattande utveckling med nya bostäder, kontor, hotell och restauranger.

Här finns ett brett utbud av service, caféer, restauranger, gym, apotek och livsmedelsbutiker. I takt med att stadsdelen växer tillkommer tusentals nya arbetsplatser och bostäder, vilket bidrar till en levande och attraktiv stadsmiljö.

För den som uppskattar grönska och motion ligger Slottsskogen dessutom bara en kort promenad bort. Parkeringsmöjligheter finns på flera platser inom cirka tio minuters gångavstånd.

Kommunikationer:
Fastigheten har ett mycket bra kommunikationsläge med Järntorget bara några hundra meter bort. Här finns ett stort utbud av buss och spårvagnslinjer med smidiga förbindelser till övriga Göteborg.

Precis utanför fastigheten ligger hållplatsen Masthuggstorget, vilket gör det enkelt att resa kollektivt till och från arbetsplatsen. Från Stenpiren nås även färjeförbindelserna till Hisingen. I området finns dessutom goda möjligheter att ta sig fram till fots eller med cykel.

Snabbfakta:
-Lokaltyp: Kontor
-Yta: 1 470 kvm
-Adress: Första Långgatan 17, Göteborg
-Område: Masthuggskajen
-Våningsplan: 3 av 6
-Byggår: 1987
-Fastighetsbeteckning: Masthugget 28:10
-Planlösning: Anpassningsbar planlösning med möjlighet att påverka utformning och materialval
-Hiss: Ja
-Kommunikationer: Nära Järntorget, Masthuggstorget och Stenpiren

Har ni frågor eller vill ni boka tid för en visning?
Välkomna att kontakta oss på 031-350 49 00 eller hej@loqalo.se!

Storlek
1470 m²
Typ av lokal
Kontor
Adress
Första Långgatan 17 , Göteborg
Våningsplan
3
Område
Centrum Göteborg, Järntorget
Se hyresnivåer

Du har nu 20 lokaler sparade, vilket är maxantalet.

Visa lokaler

Visa hyra - helt kostnadsfritt

Som användare kan du favoritmarkera och spara lokaler i listor och få en tydlig överblick. Du får hyra för varje lokal och personlig hjälp och rådgivning.

Du kan läsa mer här

Fyll i för att se hyror och få bevakning på nya matchande lokaler

Ett fel uppstod

Du verkar redan vara medlem, Logga in här. Eller kontakta oss via hej@loqalo.se för att få dina inloggningsuppgifter.

Ett fel uppstod

Försök igen eller kontakta oss via hej@loqalo.se för att få hjälp.

Tack, vi återkommer snart!

Spara en lokal

Skapa en lista och fråga efter alla hyror samtidigt eller bli användare så sparar du listan och ser hyrorna online.

Du har nu 20 lokaler sparade, vilket är maxantalet.

Lokalen har lagts till i din lista! Kika under hjärtat upp till höger.

Visa listan Fortsätt

Första Långgatan 17

Till lokal

Järntorget, Göteborg

Typ av lokal
Kontor
Storlek
1470 m²
Våningsplan
3